sobota, 7 kwietnia 2018

"Bóg mi świadkiem" Makis Tsitas - recenzja


Nieznośny monolog

Proza grecka jest dla mnie ciągle nieznanym lądem, jednak dzięki Wydawnictwu Książkowe Klimaty odrobinę poszerzam swoją wiedzę w tej dziedzinie. Odrobinę, bo do tej pory niezbyt polubiłam się z wytworami wyobraźni pisarzy z tamtego rejonu. W przypadku Bóg mi świadkiem było niestety podobnie.Chrisowalantis jest idealnym przykładem nieudacznika – pięćdziesięcioletni kawaler mieszkający z rodzicami, bezrobotny, otyły. Do tego wszystkiego możemy dorzucić także ‘religijny’, chociaż to nie oddaje w pełni stosunku bohatera do boga i kościoła. Dewot brzmi dużo lepiej. Z całym tym bagażem, z całym doświadczeniem życiowego przegrańca, Chrisowalantis podejmuje monolog pełen goryczy i łez, wylewanych oczywiście nad swoim losem. 


Powieść Tsitasa jest niesamowicie konsekwentna w budowaniu niewygodnego monologu antypatycznego bohatera. Autor zgodnie z zamiarem kreuje postać, której trudno nam współczuć, będącą swojego rodzaju zbiorem wszystkich negatywnych cech greckiego (ale nie tylko) społeczeństwa. Nienawiść do kobiet przy jednoczesnym pragnieniu ich, niestabilność finansowa i życie na kredyt, brak samodzielności i asertywności, rasizm i homofobia łączące się z uwielbieniu boga, kościoła i wszystkich świętych. Tak, Chrisowalantis nie jest przyjemniaczkiem, z którym chcielibyście się zaprzyjaźnić. To bohater antypatyczny pod właściwie każdym względem. Tsitas podjął więc niemałe ryzyko, pozwalając mu tak swobodnie dojść do głosu. Czy się opłaciło? Niestety nie, gdyż pomimo konsekwentnie zrealizowanego planu, Bóg mi świadkiem jest powieścią nudną i, co gorsza, niewiele wnoszącą – czy to w kwestii portretowania ludzkiej psychiki, czy greckiego społeczeństwa.  Zamiast podmuchu świeżości autor prezentuje listę klisz, tematów, które doskonale znamy z innych dzieł, nie tylko literackich. Trudne dzieciństwo, poszukiwanie żony podobnej do matki (przy jednoczesnym częstym odwiedzaniu burdeli), lęk przed obcym, męska śmieszność, niestety sprowadzona tylko do otyłości i braku wzwodu – wszystko to już grali. Aż chciałoby się wykrzyknąć: po co to?! 

Co jednak Tsitas tak naprawdę chciał powiedzieć? Problematyka powieści jest dość oczywista, choć jej cel już nie do końca. W całym tym monologu zbyt wiele jest punktów, na których czytelnik musi się skupić. Dodatkowo powtarzają się one dość często, co automatycznie potęguje i tak nieodstępujące nas na krok znudzenie. Sporym problemem utworu jest próba złapania zbyt wielu srok za ogon. Wychodzi bowiem na to, że autor nie miał żadnego konkretnego pomysłu na fabułę, a jedynie na bohatera, któremu pozwolił po prostu gadać bez ładu i składu o byłych kochankach i problemach ze zdrowiem. Czy to miało szansę się udać? Tak, jeśli miałoby myśl przewodnią. Bez niej Bóg mi świadkiem rozjeżdża się i zmienia w ni to poważny, ni to śmieszny obraz człowieka, który mógłby być greckim everymanem, jest jednak tylko antypatycznym Chrisowalandisem. 

Czy cokolwiek ratuje powieść Tsitasa? Chyba tylko fakt, że zwierzenia bohatera traktować możemy zarówno jako opowieść ofiary w opresyjnym świecie, jak i historię chorego z lęku i nienawiści człowieka, zdolnego jedynie do demonizowania otaczającej go rzeczywistości. Bóg mi świadkiem jest trochę tym, trochę tym, jednak trudno samemu upewnić się co do proporcji. Traktując zaś utwór, jako swojego rodzaju spowiedź, można zastanawiać się, na ile Chrisowalantis gra, a na ile rzeczywiście wybiela się przed niewidzialnym słuchaczem, nie zdając sobie sprawy z ciągłego pogrążania się. Jest to jednak z mojej strony chwytanie się (nadinterpretacyjnej) brzytwy, co i tak nie uratowało mnie przed utonięciem. Bóg mi świadkiem jak był, tak i będzie powieścią ze wszech miar miałką, która raczej nikogo nie skłoni do dyskusji ani na temat skomplikowanego bohatera, ani żyjącego na kredyt bogobojnego społeczeństwa greckiego. 

Moja ocena: 3,5/10
Za grecki klimat, który okazał się nie moim klimatem, dziękuję
Autor: Makis Tsitas
Tytuł: Bóg mi świadkiem
Data wydania: 5.03.2018
Tłumaczenie: Michał Bzinkowski
Wydawnictwo: Książkowe Klimaty

13 komentarzy:

 1. Przykro mi że się rozczarowałaś. Ja nie planowałam czytać tej książki, dlatego nie będzie żalu, że jest tak kiepska.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Całe szczęście, że nie planowałaś - bez żalu możesz ją sobie odpuścić ;).

   Usuń
 2. Kilka razy książka mi się przewinęła, zwłaszcza na Instagramie, ale nie byłam pewna, czy grecki klimat mi przypasuje. Z tego co widzę, to nawet nie o klimat w tym przypadku, ale o brak myśli przewodniej tu chodzi. Antypatyczny bohater mógłby się, tak jak piszesz obronić, gdyby nie mówił po prostu bez ładu i składu. A na takie wywody kogoś takiego jak ten użalający się nad sobą pan to jednak szkoda czasu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że niejeden grecki klimat przypadł by Ci do gustu - jednak tego akurat nie polecam. Widziałam pozytywne recenzje tej książki, więc jestem pewna, że ktoś w tym jednak widział sens. Ja niestety nie :/. Zostaw sobie miejsce na smaczniejsze ksiazkowe klimaty ;).

   Usuń
 3. Od początku, gdy tylko przeczytałem o tej książce, miałem mieszane uczucia, no i w sumie intuicja mnie nie myliła. Tym razem sobie odpuszczam, a w sumie szkoda, bo dobrze zrobiony antypatyczny bohater mógłby być naprawdę fascynujący.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety tutaj fascynacji nie było. Wiedziałam na co się piszę, bo antypatyczność bohatera była wyraźnie zaznaczona. Ale sądziłam, że będzie ona celem do pokazania czegoś więcej. Szkoda, ale już niedługo przyjdę z lepszymi klimatami ;).

   Usuń
 4. Szkoda, od lat jestem zainteresowana grecką literaturą współczesną. Mało publikacji i najwyżej - takich sobie.. O tej nie słyszałam. Przejrzę ją, choć wierzę Twojej ocenie. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widziałam pozytywne recenzje tej książki, więc może to znowu ze mną jest coś nie tak? ;) Mam nadzieję, że w końcu grecka literatura przestanie nas zawodzić :). Książkowe Klimaty wydają kolejną pozycję z tamtych rejonów - https://ksiazkoweklimaty.pl/zapowiedzi/73/nienawisc-to-polowa-zemsty może warto się jej przyjrzeć.

   Usuń
 5. Książka zupełnie nie dla mnie ;) A swoją drogą, czy mi się zdaje, czy literatura i popkultura ostatnio strasznie lubią takich nieudaczników? Masz rację, że takie tematy są dobre do poruszenia tylko jeśli autor za ich pomocą chce powiedzieć coś konkretnego. Ale i tak trudno mi przebrnąć przez książki z podobnymi bohaterami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serio? Jakoś się nad tym nie zastanawiałam - nie trafiam często na nieudaczników literackich ;). To, że trudno się czyta książki z takimi bohaterami akurat nie jest dziwne. Wolimy jednak utożsamiać się z postaciami zamiast nimi pogardzać. Ale keslj to do czegoś służy, do czegoś zmierza, wtedy ja jak najbardziej jestem na tak ;).

   Usuń
 6. Współczuję, że trafiłaś na słabą książkę. Mnogość problemów, które dotykają bohatera aż się prosi o jakąś konkluzję, komentarz, jakiś cel w tym. A jeśli to miał być po prostu komentarz odnoszący się do greckiego (i nie tylko) społeczeństwa to nie dziwię się, że tego nie kupiłaś. Sama zmęczyłam się już w momencie jak wyliczałaś wszystkie bolączki tej postaci.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak się niestety stało, że trafiłam na dwie pod rząd (pierwszą były "Kobiety w kąpieli", o których nawet nie chce mi się pisać :/). Hehe przykro mi, że zmęczyłaś się podczas czytania recenzji. Przynajmniej masz pewność, że lektura nie jest dla Ciebie ;).

   Usuń
  2. Ostatnio też nie wybieram książek najlepiej, więc rozumiem Twój ból. Oczywiście przez zmęczenie w trakcie czytania recenzji rozumiem zmęczenie książką, a nie Twoim tekstem :D Tak dopowiadam, bo mój komentarz mógł zabrzmieć dwuznacznie.

   Usuń

Zostaw po sobie ślad, za każdy jestem niezmiernie wdzięczna :)
Pamiętaj jednak o netykiecie. Wiadomości niecenzuralne, obelżywe i niezwiązane z tematem będą kasowane bez mrugnięcia okiem. Jeśli chcesz, żebym do Ciebie zajrzała, zostaw swój adres pod komentarzem :)